Aksaray Malaklıları Kılıçaslan Parkında Tanıtıldı

Aksaray Irkı Malaklı köpekleri, Aksaray’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Malaklı köpekleri Belediye Başkanı Nevzat Palta’nın desteği ile bu yıl ilk kez festivalde yer almış ve vatandaşlar tarafından çok büyük ilgi görmüştü.
Bu haber 28 Temmuz 2011, Persembe 18:17:57 eklenmiş ve 3983 kez görüntülenmiştir.

Aksaray Irkı Malaklı köpekleri, Aksaray’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Malaklı köpekleri Belediye Başkanı Nevzat Palta’nın desteği ile bu yıl ilk kez festivalde yer almış ve vatandaşlar tarafından çok büyük ilgi görmüştü “Sivas’ın Kangalı varsa Aksaray’ında Malaklısı var” diyerek Aksaray ırkı malaklı köpeklerin şehrin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacağına dikkat çeken ve malaklıların tanıtılması için her türlü desteği sağlayan Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, malaklı köpeklerinin Kılıçaslan parkında basına ve kamuoyuna tanıtılması için destek verdi.

Kılıçaslan parkında düzenlenen Malaklı tanıtım programına, özel olarak seçilmiş yavru, erkek ve dişilerden oluşan 10 adet malaklı köpeği katıldı.Kısa adı AKMİD olan Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği Başkanı Muammer Tıpırdamaz, öncelikle kendilerine çok büyük destek veren Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya teşekkür ederek şunları söyledi “Köpeklerin hepsi bizim Anadolu’muzun birere değeridir. Aksaray malaklısı ile kangal arasındaki fark fiziki olarak  çok büyük vardır.Bunu ancak köpekten anlayanlar bilir.Malaklı olarak adlandırdığımız bizim köpeklerimiz sürüde,ev bekçiliğinde fabrika bekçiliğinde kullanılır.Kangallar hem sürüde hem de bekçilikte kullanılır.Aralarında bu yönden fazla bir fark olmaz.Malaklının en önemli özelliği ağız yapısı, kafa yapısı, alt dudaklarının ve üst dudaklarının düşük olması.Gerdanının aşağıda olması.Kısa tüylü olması.Fiziki yapısının en düşük 75-80 santim arasında en düşük kilolusunun ise 70-75 kilo olmasıdır.Oda bu dönemde olur.Yaz mevsiminde köpekler fazla yemezler.Güneş bunaltır bunları.

Belediye Başkanımız sağ olsun Malaklıların tanıtılması için bize Kılıçaslan parkını temin ederek çok büyük destek verdi. Festivalde olsun, Kılıçaslan parkında olsun her zaman bize çok büyük destek verdi. Bizler Başkanımızın bu desteğini unutmayacağız. Allah razı olsun kendisinden.Halkımız daha hala malaklıları kangal olarak biliyor. Bunlar kangal değil. Evliya Çelebinin seyahatnamesinde “Anadolu’da ben Aslan gördüm” dediği köpekler bu köpekler yani malaklılardır.”Yapılan açıklamaların ardından Aksaray malaklısı köpekler, sahipleri tarafından basına ve vatandaşlara tanıtıldı. Köpeklerin özellikleri hakkında bilgiler verildi. Vatandaşlar köpeklere çok büyük ilgi gösterirken, malaklıların Aksaray’a ait olmasının son derece önemli ve gurur verici olduğunu ifade ettiler.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
   
   
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yerel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Aksaray-Aksaray haber-Aksaray Haberleri-Aksaray-Aksaray Güncel-Aksaray son dakika-Aksaray haberleri-Aksaray ekonomi, sağlık, siyaset, gündem
© Copyright 2013 Aksaray. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

Aksaray

Aksaray

Bölgesel
Dünya
Ekonomi
Teklonoji

Aksaray 68

Site Ping
Sitemap
Rss Yayın akışı
Reklam
News Map

Aksaray

Mobil Site
Hakkımızda
Webmaster
Foto Galeri
Video Galeri
Aksaray haberci
Web Tasarım
www.kibris365.com